Nowości  Balony  Sterowce    
 


Aerostaty.pl > Mogul

Mogul

Mogul był amerykańskim tajnym programem balonowego wykrywania radzieckich próbnych wybuchów jądrowych.

Wojskowy program Mogul prowadzony był od 1947 do początku 1949 roku. Jego głównym celem było opracowanie utrzymujących się na stałej wysokości balonów wyposażonych w mikrofony wykrywające falę dźwiękową o niskiej częstotliwości powstającą podczas testowych wybuchów jądrowych.

Pod balonami podwieszony były sprzęt pomiarowy w postaci specjalnych mikrofonów (lub podwieszano sondy nasłuchowe pochodzące z marynarki), reflektory radarowe do śledzenia balonu radarem oraz aktywne automatyczne systemy mające utrzymywać balon na w miarę stałej wysokości.

Wpierw wykorzystywano balony meteorologiczne. Potem do budowy balonów wykorzystano neopren. Balony były łączone w "pociągi".

Mimo sukcesu programu został on zakończony. Stosowanie sieci sejsmicznych czujników oraz pobieranie próbek powietrza i badanie go pod kątem obecności opadu promieniotwórczego było tańsze, pewniejsze i łatwiejsze w operowaniu.

Projekt Mogul był zakwalifikowany jako tajny do 1972 roku.

Program Modul był poprzednikiem następnego Skyhook, Moby Dick i Genetrix.

Ciekawostki

Balon programu związany jest z Incydentem pod Roswell. Jedną z pozostałości rzekomego rozbicia się pozaziemskiego statku komicznego była taśma z "hieroglifami". Reflektory radarowe budowane dla ładunków balonów były wykonywane przez firmę zabawkarską z Nowego Jorku. Używała ona różnych figur utożsamianych potem z pismem kosmitów.

Aerostaty.pl na serwisach społecznościowych: