Nowości  Balony  Sterowce    
 


Aerostaty.pl > Skok spadochronowy z balonu z wysokości 29 km

2012-08-23 Skok spadochronowy z balonu z wysokości 29 km

W ramach przygotowań do pobicia rekordu świata w skoku spadochronowym z wysokości Austriak Felix Baumgartner wykonał skok z wysokości 29 km.

Skok dobył się 25 lipca 2012 roku. Po półtoragodzinnym wznoszeniu pod balonem wypełnionym helem na wysokości 29 460 metrów Baumgartner opuścił kapsułę i wykonał skok.


Start balonu (grafika: Red Bull Stratos)


Skok z kapsuły (grafika: Red Bull Stratos)

Spadanie, nazywane lotem swobodnym, trwało 3 minuty i 48 sekund. Po nim otworzył spadochron i bezpiecznie wylądował na pustyni koło Roswell w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Osiągnął prędkość 862 km/h.


Lądowanie Felixa Baumgartnera (grafika: Red Bull Stratos)

Był to drugi z zaplanowanych skoków testowych. Wcześniej bo 15 marca 2012 roku Felix Baumgartner wykonał skok z wysokości 21 818 m. Spędził wtedy około 3 minut i 43 sekund w locie swobodnym. Osiągnął także maksymalną prędkość 580 km/h.


Kapsuła balonu (grafika: Red Bull Stratos)

W kategorii skoku spadochronowym z wysokości rekord wynosi obecnie 31 300 metrów. Ustanowił go ponad pół wieku temu Joseph Kittinger w ramach wojskowego programu. Felix Baumgartner zamierza wykonać skok z jeszcze większej wysokości, bo z 36 576 metrów.

Obecne prace nad pobiciem rekordu trwają w ramach programu Red Bull Stratos. Sponsorowany jest on przez producenta napojów energetycznych Red Bull, który angażuje się w widowiskowe projekty lotnicze.

Aerostaty.pl na serwisach społecznościowych: