Nowości  Balony  Sterowce    
 


Aerostaty.pl > Polscy studenci wychwycą ze stratosfery mikrometeoryty, pył i mikroorganizmy

2016-01-07 Polscy studenci wychwycą ze stratosfery mikrometeoryty, pył i mikroorganizmy

Umieszczone na wysokości prawie 30 km urządzenie polskich studentów BuLMA zasysać będzie powietrze ze stratosfery i wychwytywać z niego mikrometeoryty, cząstki pyłu i mikroorganizmy.

Podczas następnej misji balonów naukowych BEXUS na pokładzie znajdzie się także polskie urządzenie BuLMA (Balloon micro Lifeform-and-Meteorite Assembler), które przy pomocy pola magnetycznego i organicznego żelu (np. agaru) wychwytywać będzie z powietrza stratosferycznego 3 rodzaje obiektów:

  • mikrometeoryty,
  • cząstki pyłu,
  • mikroorganizmy.

BEXUS to program cyklicznych naukowych lotów balonowych w stratosferę z kosmodromu Esrange w północnej Szwecji, położonego za północnym kołem podbiegunowym.


Balony BEXUS mają średnicę 12 m, pojemność ponad 10 tysięcy m3. Wraz z gondolą mają 65-100 metrów długości. Wznoszą się na wysokość 20-35 km i czas 2-5 godzin. (grafika: REXUS/BEXUS)

Starty balonów organizowane są cykliczne przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR, Szwedzką Agencję Kosmiczną SNSB i szwedzką państwową firmę Swedish Space Corporation (SSC) we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA. Każdorazowo wypełniony helem naukowy balon niesie ze sobą na wysokość prawie 30 km na Ziemią 40-100 kg ładunek składający się wyłącznie z eksperymentów lub doświadczeń przygotowanych przez studentów.

Umieszczenie BuLMY na balonie naukowym BEXUS-22/23 wraz z innymi europejskimi eksperymentami jest dalszym ciągiem programu PARTICULA (łac. particula - cząsteczka) prowadzonego przez studentów z Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) działającego na Politechnice Warszawskiej. Do tej pory jednakże misje stratosferyczne warszawskich studentów (PARTICULA 1-4) prowadzone były za pomocą własnych, małych balonów meteorologicznych. Przesiadka na większy naukowy balon to niewątpliwa nobilitacja.

Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) na Politechnice Warszawskiej jest najbardziej znane z tego, że w 2012 roku udało mu się wynieść na orbitę pierwszego polskiego sztucznego satelitę PW-Sat. Przy kole działa także Sekcja Balonowa, która zajmuje się bezzałogowymi lotami balonowymi w stratosferę.

Start balonu BEXUS-22/23 zaplanowany jest na październik 2016 roku.

Data Eksperyment Opis
2013-06-30 PARTICULA 1 Niewielki, kulisty, neodymowy magnes podwieszony został pod gondolą balonu. Skuteczność była bardzo niewielka - służył bowiem bardziej za dodatkową, wiszącą masę, wywołującą efekt podwójnego wahadła - ale udało się jednak schwytać coś, co można by uznać za maleńki mikrometeoryt.
2013-09-14 PARTICULA 2 Pięciokątny, niewielki żagiel nabierajał powietrze i kierował go ku kilku niewielkim magnesom stałym. Udało się uzyskać więcej potencjalnych kosmicznych drobin.
2014-07-02 PARTICULA 3 Pod glondolą znalazł się większy, czworokątny żagiel o powierzchni 4 metrów kwadratowych, który był jednocześniej pre-testem żagla deorbitacyjnego studenckiego satelity PW-Sat2. Uzyskana ze niego próbki czekają na analizę.
2015-04-18 PARTICULA 4 Test żagla deorbitacyjnego studenckiego satelity PW-Sat2.
październik 2016 roku PARTICULA 5 Urządzenie BuLMA przez specjalne aerodynamiczne zespoły zasysać będzie powietrze ze stratosfery i wychwytywać z niego 3 rodzaje obiektów:
  • mikrometeoryty,
  • cząstki pyłu,
  • mikroorganizmy.


Ewolucja BuLMY (grafika: Sekcja Balonowa SKA)

Warto wspomnieć, że już w 2010 roku członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) w ramach lotu BEXUS 11 wynieśli inny eksperyment. Była to platforma ze stabilizowaną kamerą obserwacyjną SCOPE.

Inne eksperymenty, oprócz polskiego, przewidziane w balonie BEXUS-22/23:

  • komunikacja laserowa (Niemcy)
  • wykrywacz promieniowania kosmicznego (Hiszpania)
  • nawigacja (Włochy i Portugalia)
  • czujniki optyczne bazujące na węglowych nanomateriałach (Belgia)

Aerostaty.pl na serwisach społecznościowych: