Nowości  Balony  Sterowce    
 


Aerostaty.pl > Balony zaporowe

Balony zaporowe

Balony zaporowe to bezzałogowe balony na uwięzi stosowane do obrony przeciwlotniczej.


Wyładunek sprzętu na plażę Omaha podczas desantu aliantów na Normandię osłaniany przez balony zaporowe

Balony zaporowe wraz z trzymanym przez nie systemem stalowych lin stanowiły przeszkodę dla samolotów. Zmuszały one bombowce do lotu na większych wysokościach, przez co bombardowania był mniej skuteczne oraz bombowce stawały się łatwiejszym celem dla dział przeciwlotniczych. Skutecznie uniemożliwiały także ataki w locie nurkowym wykonywane przez bombowce nurkujące. Niektóre balony zaporowe wyposażone były w ładunki wybuchowe.

Balony zaporowe ochraniały ważne obiekty przed nalotami wrogich samolotów na małych i średnich wysokościach. Stosowane były szczególnie podczas 2 wojny światowej do ochrony baz wojskowych, portów, węzłów komunikacyjnych i ośrodków przemysłowych.

Balony zaporowe były szeroko stosowane przez Wielką Brytanię - do ochrony Londynu, do lądowania wojsk alianckich w Normandii i przeciwko pociskom V-1. Hitlerowskie Niemcy wykorzystały niewiele balonów zaporowych.

Obecnie balony zaporowe nie mają wartości bojowej. W przeciwieństwie do samolotów z czasu 2 wojny światowej obecne statki powietrzne nie muszą znaleźć się nad celem, aby go zaatakować.

Ciekawostki

Warto wspomnieć, że w erze atomowej w ramach operacji Plumbbob amerykańskie wojsko testowało odpalanie bomb jądrowych z balonów zaporowych.

Aerostaty.pl na serwisach społecznościowych: