Nowości  Balony  Sterowce    
 


Aerostaty.pl > Balony oferujące dostęp do Internetu od Google

2013-06-17 Balony oferujące dostęp do Internetu od Google

Google uruchomiła Project Loon. W jego ramach unoszące się w powietrzu balony mają dostarczać dostęp do Internetu w odludnych i trudno dostępnych rejonach Ziemi.

Google właśnie uruchomiło pilotażowy program w Nowej Zelandii obejmujący loty balonów z podwieszonym sprzętem sieciowym udostępniającym na Ziemię Internet o prędkościach porównywalnej do sieci 3G.

Zasilane energię słoneczną balony mają możliwość kontrolowania wysokości unoszenia się. Dzięki algorytmom, kontrolując swój ruch w górę lub w dół, teoretycznie mają korzystać z wiatrów, aby znaleźć się w pożądanym miejscu. Balony mają średnicę 15 m. Nośność zapewnia im gaz lżejszy od powietrza.

Finalnie balony mają wznosić się na wysokości ok. 20 km nad powierzchnią ziemią przez ok. 100 dni. Jest to dwa razy wyżej niż podróżują samoloty pasażerskie. Wyposażone są one w światła i reflektory radarowe tak, aby samoloty mogły je wykryć i w razie potrzeby ominąć. W razie awarii sprzęt wraca na ziemię na spadochronie.

Pojedynczy balon z podwieszonym pod nim zasilany przez panele słoneczne urządzeniami ma zaś zapewnić łączność Internetową na obszarze o promieniu 40 km.

Aby pokryć duże obszary w znajdować się ma w stratosferze nawet setki takich balonów jednocześnie.

Balonowy mobilny Internet ma stanowić alternatywę dla stawiania masztów telefonii komórkowej lub często drogiej łączności satelitarnej.

Prace nad balonami prowadzi Google X, dział internetowego giganta zajmujący się rozwojem niekonwencjonalnych pomysłów.

Aerostaty.pl na serwisach społecznościowych: