Nowości  Balony  Sterowce    
 


Aerostaty.pl > Balony obserwacyjne

Balony obserwacyjne

Balony obserwacyjne to balony służące do obserwacji.

Najczęściej są to balony na uwięzi mające wydłużony, opływowy kształt.


Polski balon obserwacyjny przygotowany do startu w 1939 roku - w tle balony zaporowe

Wzlot balonu obserwacyjnego następuje dzięki własnej sile nośnej gazu. Do ściągnięcia balonu z powrotem na ziemię służy ściągarka wyposażona w silnik elektryczny lub silnik spalinowy. Napędza on zwijak liny.


Współczesny amerykański bezzałogowy balon obserwacyjny PTDS (zdjęcie: Lockheed Martin)

W przeszłości balony obserwacyjne były załogowe i umożliwiały obserwację pola walki oraz korygowanie ognia artylerii. Obecnie balony obserwacyjne są bezzałogowe i umożliwiają obserwację za pomocą kamer i radarów ternu, granic, baz wojskowych itp. Obraz z balonu przekazywany jest do stacji naziemnej.

Historia

Już wkrótce po wynalezieniu balonu odbywały się próby ich zastosowania w działaniach wojennych. Już w 1794 we Francji stworzono pierwszą kompanię balonową. Prowadziła ona m.in. obserwację ruchów wojsk austriackich.

W 1865 Rosjanie oblężeni w Sewastopolu wykorzystywali balony do obserwacji wrogiej floty morskiej.

Podczas amerykańskiej wojny secesyjnej (1861-65) podczas oblężenia Richmond z balonów obserwacyjnych fotografowano rozlokowanie wojsk południowych.

Wykorzystywane były w kolejnych konfliktach jak wojna brytyjska przeciw Burom, wojna rosyjsko-japońska.

Do początku XX wieku balony obserwacyjne miały kształt kulisty. Potem zaś wprowadzać opływowe kształty ze statecznikami. Pozwalało to na prowadzenie obserwacji przy silniejszym wietrze.

Podczas I Wojny Światowej, ze względu na pozycyjny charakter walk (w okopach), balony obserwacyjne były szeroko stosowane przez strony konfliktu. Z wysokości 1,2-1,5 km podwieszeni w koszu pod balonami obserwatorzy przez lornetki śledzili pozycje wojsk do kilkunastu km w głąb linii nieprzyjaciela.

Mimo, że ze względu na swoją wielkość balony obserwacyjne były dużym celem dla rozwijających się wtedy intensywnie samolotów myśliwskich to jednak nie stanowiły one prostego celu. Wyciągarki balonowe działały na tyle szybko, że bardzo często balon obserwacyjny udawało się ściągnąć na ziemię pod ochronę karabinów maszynowych.

Samoloty myśliwskie do niszczenia balonów obserwacyjnych stosowały pociski zapalające - trafienie powodowało zapalenie się wodoru wypełniającego powłokę balonu.

Łącznie Francja, Niemcy i Rosja miały w tym czasie około 5 500 balonów obserwacyjnych.

W trakcie II Wojny Światowej balony obserwacyjne nie odegrały już dużej roli. Działa się tak z powodu braku typowych działań pozycyjnych. Także prędkość samolotów oraz ich uzbrojenie nie pozostawiały szansy balonom. Nie bez znaczenia jest także to, że donośność artylerii polowej przekroczyła zasięg obserwacji z balonu.

Współczesność

Obecnie bezzałogowe balony obserwacyjne wykorzystują m.in. USA, Rosja i Izrael.

Przykładowo balony PTDS służą one do:

  • nadzorowania granicy USA z Meksykiem,
  • w działaniach w Iraku i Afganistanie.

Obok funkcji obserwacyjnych pełnią one także funkcje telekomunikacyjne.


Współczesny rosyjski bezzałogowy balon obserwacyjny Irkut-1A (zdjęcie: IRKUT Corporation)

Rosyjski Irkut-1A przeznaczony jest do obserwacji terenu.

Aerostaty.pl na serwisach społecznościowych: