Nowości  Balony  Sterowce    
 


Aerostaty.pl > 310 km połączenie Wi-Fi między balonem i Ziemią

2003-03-06 310 km połączenie Wi-Fi między balonem i Ziemią

Uzyskane połączenie Wi-Fi między balonem stratosferycznym i Ziemią na dystansie 310 km zostało oficjalnie uznane jako rekord Guinnessa.

Najdłuższe połączenie Wi-Fi (technologia zaprojektowana pierwotnie do bardzo lokalnej komunikacji bezprzewodowej) udało się uzyskać w końcu 2002 roku pomiędzy balonem stratosferycznym wypuszczonym z kosmodromu Esrange pobliżu miasta Kiruna w północnej Szwecji i stacją naziemną znajdującą się w pobliżu Esrange. Informacje pomiędzy balonem a stacją bazową były transmitowane na typowej częstotliwości Wi-Fi, czyli 2,4 GHz.

Zbierane podczas lotu dane, takie jak warunki środowiskowe, były wysyłane do Esrange poprzez mostek Alvarion BreezeNET DS.11 podłączony z 2,4 m anteną czaszową. Antena o mocy wyjściowej 6 W (sygnał był zatem wzmocniony w stosunku do standardu) była kontrolowana kontrolowana przez automatyczny system śledzenia z wykorzystaniem technologii GPS.


Alvarion BreezeNET DS.11

Balon osiągnął maksymalną wysokość 29,7 km. Wylądował na wschód od Sodankyla w północnej części Finlandii, podróżując około 315 km.

Aerostaty.pl na serwisach społecznościowych: